Latest News
Home | MNC Cross Country 2015 Calendar | MNC Cross Country – 14 July 2013 – Heritage Park

MNC Cross Country – 14 July 2013 – Heritage Park

MNC Cross Country Road races Heritage Park Sunday 14 July 2013.

Jordan Gusman made sure that this year’s Warren Partland Series finished with a bang as he took to the roads of Heritage Park with a vengeance on Sunday.  Gusman had won the 5.7kms on the Gold Coast the week before but no-one expected him to charge around the 10kms on Sunday in the startling time of 32.46, surely one of the fastest 10kms times ever on the Coffs Coast.  Fortunately for those involved with the three race Partland Series it was his only run in that series so the point scores from the other races gave the major placings to runners who had competed in the earlier events at Woolgoolga and the Botanic Gardens.

Thus the Series winner for 2013 is Jason Smit who had contested all three events finishing with a strong third place on Sunday in 40.01. Runner-up in the Series and just ahead of Smit on Sunday was Brett Hoffman. Third in the Series was Rodney Koopmans, fresh from his marathon debut on the Gold Coast.

The McKean Family Series for women saw something of an ‘arm-wrestle’ between Kylie Marle and previous winner, Tina Thompson, with both starting Sunday race equal on 7 points. Marle’s 43.46 proved too good on the day giving her Series victory by one point as Thompson secured the runner-up spot on the Series and the day. Third in the McKean Series was a tie between Janie Mahoney and Fiona Bryant-Smith who finished fourth and fifth behind third-placed Chrissie Le Feaux in Sunday’s run.

The other events run on the much flatter sections of the Heritage Park estate provided some quick times as well with Casey O’Brien, another runner fresh from a Gold Coast win, taking out the 2kms four seconds ahead of Ben Burridge with Casey’s Dad, Marcus cruising in for third. Charlotte Williams continued her pre-eminence in the 2kms with a slick 7.38 keeping Jacinta Smithers and Chloe Bulloch at bay.

Luke Tarrant charged home in 17.39 after a conservative start to take out the 5kms ahead of Matthew Berrington and Beau Tape with all three runners under 19 minutes.

Yet another Gold Coast winner, Karlie Swanson, made short work of the female 5kms recording 19.25 to Alina Tape’s 20.52 and Isabel Garrett’s 23.09.

Next week the Mid North Coast series swings south and takes to the sand and bush of the Nambucca course with the 2kms leading off at 9.30am, followed by the usual 5 & 10 kms common start.

RESULTS: 2KMS – (Male) – Casey O’Brien 7:17, 1; Benjamin Burridge 7:21, 2; Marcus O’Brien 7:23, 3; Cameron Burns 7:36, 4; Luke Thorn 7:45, 5; Tom Neal 7:52, 6; Harrison Colyer 7:53, 7; Tim Martin 8:18, 8; Tom Ylinen 8:24, 9; Luke Mallia 8:31, 10; Elijah Thorn 8:35, 11; Thomas Sweeney 8:41, 12; Michael Ylinen 8:42, 13; Patrick Sweeney 8:44, 14; Aydin Yumru 8:46, 15; Jayden Wood 9:01, 16; Alex Newman 9:07, 17; Kyle Wood 9:09, 18; Morgan Schley 9:18, 19; Tony Nolan 9:19, 20; Lochie Marle 9:30, 21; Kaden Nolan 9:44, 22; Nicholas Sweeney 10:02, 23; Daniel Williams 10:10, 24; Keith Williams 10:12, 25; Max Neal 10:26, 26; Joel Garrett 10:34, 27; Sam Wilson 10:46, 28; Andrew Martin 10:52, 29; Sheldon Koopmans 10:55, 30; Rodney Koopmans 10:56, 31; Thomas Burridge 11:09, 32; Lucas Burridge 11:30, 33; Michael Burridge 11:31, 34; Sonny Colyer 12:05, 35; Paul Harrison 12:35, 36.

RESULTS: 2KMS – (Female) – Charlotte Williams 7:38, 1; Jacinta Smithers 7:50, 2; Chloe Bulloch 7:51, 3; Jess Deans 8:07, 4; Kate Thorn 8:54, 5; Charlie Holdaway 9:05, 6; Danielle McMahon 9:15, 7; Amy Garrett 9:16, 8; Cloe Nolan 9:17, 9; Judy Thorn 9:42, 10; Georgia Kuchel 9:47, 11; Anthea Martin 9:53, 12; Fiona Martin 10:32, 13; Michaela Choice 10:42, 14; Alexandra Harrison 10:45, 15; Maya Schley 11:04, 16; Summer Williams 11:07, 17; Johanna Kuchel 11:33, 18; Elke Bowles 11:57, 19; Mandy Williams 12:07, 20; Kathryn Gibney 12:09, 21; Jessica Harrison 12:23, 22; Isla Juffermans 12:41, 23; Esmae McCauley 13:33, 24; Jane Wilson 13:35, 25; Liz Stevens 14:48, 26.

RESULTS: 5KMS – (Male) – Luke Tarrant 17:39, 1; Matthew Berrington 18:04, 2; Beau Tape 18:46, 3; Isaiah Koopmans 19:29, 4; Joshua Guy 19:40, 5; Terry Garrett 20:01, 6; Jonathan Gusman 21:05, 7; Tim Martin 21:58, 8; Rodney Koopmans 23:00, 9; Jeff Deans 23:20, 10; Ian Fergusson 23:49, 11; Charles Templeton 27:29, 12; Steve Thompson 37:05, 13; Steel Beveridge 40:30, 14.

RESULTS: 5KMS – (Female) – Karlie Swanson 19:25, 1; Alina Tape 20:52, 2; Isabel Garrett 23:09, 3; Janica Duncombe 23:33, 4; Joanne Ferguson 24:15, 5; Nicole Gusman 24:37, 6; Carla Westwood 25:36, 7; Anthea Martin 25:40, 8; Mel McCosker 25:52, 9; Julie Nash 27:01, 10; Hannah Guy 27:09, 11; Fiona Martin 28:22, 12; Toni Berrington 30:29, 13.

RESULTS: 10KMS – (Male) – Jordan Gusman 32:46, 1; Brett Hoffman 39:31, 2; Jason Smit 40:01, 3; Andrew Hart 40:18, 4; Bruce Meder 41:48, 5; Kieren Bellemore 42:31, 6; Craig Wirth 42:35, 7; Rodney Koopmans 43:59, 8; Josh Doak 44:15, 9; Gary Barton 47:26, 10; Glen Barnett 48:58, 11; Charlie Bellemore 51:26, 12; Ken Crabb 53:13, 13.

RESULTS: 10KMS – (Female) – Kylie Marle 43:46, 1; Tina Thompson 46:02, 2; Christine Lefeaux 48:05, 3; Janie Mahoney 48:21, 4; Fiona Bryant-Smith 50:25, 5; Tracy Austin 51:43, 6; Leanne Wellington 55:00, 7; Belinda Parmenter 55:01, 8; Jenni Williams 1:11.

Leave a Reply